Urlop z dziećmi jest zwykle dużo większym wyzwaniem niż wyjazd w pojedynkę. Planowanie majowej wyprawy warto zacząć z wyprzedzeniem, nie zawsze też najtańsze rozwiązania będą tymi najlepszymi. O czym przede wszystkim należy pamiętać?
Z biurem podróży będzie łatwiej
Samodzielne zaplanowanie urlopu nie jest wbrew pozorom szczególnie trudne. Jest za to czasochłonne i wymaga sporego zaangażowania, zwłaszcza gdy dysponujemy ograniczonym budżetem. Jeśli chodzi o dojazd, to w Europie sprawdzi się własny samochód, ale dalsze podróże wymagają zarezerwowania biletów lotniczych. Podróżując samodzielnie można pozwolić sobie nawet na kilka przesiadek, ale z małymi dziećmi będzie to trudne. Warto natomiast wybierać loty nocne, które są tańsze, a maluchy większość takiej podróży powinny przespać.
Dużo wygodniejszy będzie wyjazd z biurem podróży. Wycieczki nie trzeba wykupywać z wielotygodniowym wyprzedzeniem, a jak można sprawdzić na https://okiemturysty.pl/category/biura-podrozy/, w ofertach operatorów turystycznych są nie tylko te dłuższe wyjazdy, ale i kilkudniowe wyprawy. Wycieczka all inclusive obejmuje wszystko, od transportu po wyżywienie, wystarczy wybrać interesującą lokalizację. Są także biura podróży specjalizujące się w wyjazdach rodzinnych – plan wycieczki jest tak ułożony, by nie zabrakło w nim atrakcji dla najmłodszych, a dzieci do lat trzech często mogą podróżować w ten sposób zupełnie za darmo.
Czy nie będzie za gorąco?
Majówka w Europie raczej nie zaskoczy nieprzyjemnie wysokimi temperaturami, ale na innych kontynentach będzie już inaczej. W Azji oraz sporej części Afryki na maj przypada pora deszczowa, za czym idą także wysokie temperatury oraz duża wilgotność powietrza. Dla wielu dzieci są to trudne warunki, dlatego koniecznie trzeba rezerwować nocleg w klimatyzowanych hotelach, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i unikać ubrań odsłaniających mocno ciało.
Wizyta u lekarza
Jeśli wybieramy się w bardziej egzotyczne miejsca, zawsze warto wcześniej odwiedzić lekarza pediatrę, nawet gdy dziecko nie ma większych problemów zdrowotnych. Lekarz powinien doradzić, jakie szczepienia dobrze jest zrobić przed wyjazdem, czy trzeba wziąć ze sobą jakieś leki oraz co robić, gdyby pojawiły się jakieś dolegliwości, a dostęp do placówki medycznej będzie mocno utrudniony.
Załatwienie formalności
Dziecko przekraczające granice Polski musi mieć własny dokument tożsamości, specjalny dowód albo paszport. Dotyczy to również podróżowania po UE. Warto też wyrobić kartę EKUZ, która ułatwi korzystanie z opieki medycznej na terenie Unii.