Faktoring to proces sprzedaży faktur firmie faktoringowej. Firma ta następnie pobiera płatności od klientów, którzy są winni pieniądze danej firmie. Może to pomóc w uwolnieniu przepływu gotówki, ponieważ firma otrzyma zapłatę za swoje faktury wcześniej niż w innym przypadku.
Co to jest faktoring odwrotny?
Faktoring odwrotny nie jest łatwo dostępną usługą. Charakteryzuje się brakiem cesji wierzytelności, a faktor mocno ryzykuje, bowiem opiera się wyłącznie na kondycji finansowej faktoranta. Usługa faktoringu odwrotnego (inaczej odwróconego) przypomina kredyt, ponieważ wymaga zabezpieczenia majątkowego w banku.
Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji, czy faktoring jest odpowiedni dla Twojej firmy. Jednym z najważniejszych jest to, czy czujesz się komfortowo rezygnując z częściowej kontroli nad tym, kto jest Ci winien pieniądze i kiedy Ci je płaci.
Koszty faktoringu
Kolejną rzeczą do rozważenia jest koszt faktoringu. Zazwyczaj istnieje opłata związana z faktoringiem, która jest zwykle procentem od wartości faktury. Upewnij się, że porównujesz koszty faktoringu z kosztami innych opcji finansowania, takich jak pożyczki lub linie kredytowe, aby wiedzieć, że otrzymujesz najlepszą ofertę.
Jeśli zdecydujesz, że faktoring jest odpowiedni dla twojego przedsiębiorstwa ważne jest, aby wybrać renomowaną i wiarygodną firmę faktoringową. Zrób research na rynku i zapytaj o rekomendacje, aby znaleźć firmę, która spełni twoje potrzeby.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring
Fot. Shutterstock